Naujienos iš ASI: latviai nori rengti Pasaulio someljė čempionatą

Šiais metais Tarptautinė someljė asociacija (ASI) švenčia 50-ąjį jubiliejų. Ta proga spalio mėnesį asociacijos nariai buvo pakviesti į Reimsą (Prancūzija), kur ir buvo įkurta asociacija. Čia vyko šventinai renginiai bei Generalinė asamblėja, kur tradiciškai vyksta kartą metuose. Į Reimsą susirinko 56 asociacijų nariai. Įspūdžiais bei naujienomis iš šio didingo renginio pasidalino Lietuvos someljė asociacijos prezidentas Arminas Darasevičius.

Prieš pusšimtį metų aktyvūs žmonės sumanė susiburti į bendriją, kuri apjungtų viso pasaulio someljė. Jų tikslas buvo rengti varžybas, kurios skatintų tobulinti someljė profesiją. Svarbiausia, kad iki šiol šioje organizacijoje visi žmonės dirba laisvanoriškais pagrindais, niekas negauna algos. Apie someljė profesiją jie galvoja globaliai, stengiasi padėti šalims, kurios neturi senų vyno bei maisto kultūros tradicijų, nuoširdžiai dalinasi savo patirtimi. 2017 metais ASI prezidentu išrinktas argentinietis Andrés Rosberg.

ASI organizuoja keturis someljė čempionatus: Europos ir Afrikos šalių, Azijos šalių, Amerikos šalių ir Pasaulio. Prie organizavimo visada prisideda ir vietinė someljė asociacija, jei jos šalyje vyksta kuris nors iš čempionatų.

Asociacijoje yra varžybų organizavimo komitetas, kuriam išrinktas vadovauti švedas Arvid Rosengren, 2016 metais tapęs Pasaulio someljė čempionu. Šio komiteto užduotis yra čempionatams ruošti užduotis. Tai sudėtinga veikla, nes iki šiol asociacija nėra nustačiusi aiškių standartų, o tai yra vienas svarbiausių dabartinės ASI užduočių. „Tai padaryti pakankamai sudėtinga, nes asociacijoje yra labai daug skirtingų kultūrų ir tradicijų, todėl vieningos sistemos priimti praktiškai neįmanoma, tenka daryti tam tikras išlygas. Be to, komiteto nariai išsimėtę po visą pasaulį, jie nesėdi viename biure, kuriame būtų paprasta susirinkti ir priimti sprendimą“,- paaiškino A.Darasevičius.

Standartizavimo komitetui vadovauja švedas Sören Polonius, kuris vadinamas čempionų mokytoju, nes jo treniruojami someljė čempionatuose užimta prizines vietas. Jo mokinys yra ir Arvid Rosengren.

Trečias komitetas rengia ASI sertifikavimo egzaminą. Pagal šio komiteto sukurtas užduotis egzaminą gali rengtis vietinės asociacijos.

„Pastebima, kad pastaraisiais metais į asociacijos veiklą įsilieja daugiau iniciatyvių, jaunų žmonių, kurie mato daugiau sklaidos galimybių. Dabar daugiau dirbama socialiniuose tinkluose. Prezidentas A. Rosberg turi tikslą į ASI veiklą įtraukti Jungtines Amerikos Valstijas. Ši šalis nėra asociacijos narė. Amerikiečiai daug veikia šalies viduje, turi įvairių mokyklų, rengia gausybę varžybų. Bet pastaruosiuose dviejuose Pasaulio čempionatuose jau dalyvavo JAV atstovai. Jei prezidentui pavyks prisikviesti amerikiečius, bus didelis asociacijos pasiekimas“,- pripažino A.Darasevičius.

Generalinėje Asamblėjoje Reimse buvo priimti nauji nariai. Jais tapo Kazachstanas, Dominikos Respublika bei Paragvajus. Kiekvienas ASI narys kasmet moka 1000 eurų mokestį.

Asamblėjoje taip pat kalbėta apie 2022 metų Pasaulio čempionatą. Jį pretenduoja rengti net keturios šalys: Prancūzija, Gruzija, Naujoji Zelandija ir Latvija. Kiekvienai šaliai buvo suteiktos šešios minutės, per kurias jos turėjo motyvuoti savo norą rengti šį svarbų renginį. Sprendimas kol kas nebuvo priimtas, tačiau jo sulauksime iki šių metų pabaigos. Patirtis rodo, kad Pasaulio čempionato biudžetas yra apie 1 milijonas eurų. Didžiąją dalį šio biudžeto turi surinkti šalis organizatorė. Iki šiol buvo įprasta, kad čempionatai rengiami senose vyno kultūros kraštuose. Ką gali pasiūlyti latviai? Kita vertus, someljė tai ne tik vynas, tai gerokai platesnė sąvoka, apimanti visus gėrimus ir maistą.

Būtų įdomu, jei po poros metų Pasaulio someljė čempionatas vyktų Latvijoje. Tiems, kurie nežino, primename, kad geriausias Europos ir Afrikos šalių someljė yra latvis Raimonds Tomsons, kuris šį titulą 2017 metais iškovojo Austrijoje. Šiais metais Pasaulio someljė čempionate Raimonds užėmė trečią vietą.

Kitais metais Generalinė Asamblėja vyks Kinijos provincijoje Ningxia, kuri Kinijos valdžios yra paskelbta pirmąja šalies vyno apeliacija.

Paskelbta Lap 4, 2019